[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Budżetowe Zagłebie

Budżetowe Zagłebie


Posty: 1241
Dołączył(a): Pn, 8 września 2008, 08:33
PostNapisane: Pt, 1 stycznia 2010, 15:04
Aktualnie gorącym tematem jest budżet nie tylko Sosnowca i może warto zastanowić się nad priorytetami, którymi powinny kierować się miasta Zagłebiowskie?

Przyjmijmy, że jesteśmy burmistrzem miasta X i mamy do wydania 10.000.000PLN. Możemy to zrobić na wiele sposobów i przyjmijmy, że 50% powyższych wydatków zostanie pokryte z dotacji z UE, czyli udział własny miasta X wyniesie 5.000.000.
Na to aby uzyskać te 5.000.000 musimy wyemitować obligacje które oprocentowane są w wysokości 10% w skali roku. Daje to roczne obciążenie w wysokości 500.000 PLN. Przeanalizujmy teraz bilans przychodów i kosztów dla dwóch następujących wariantów:

Wariant I
Budujemy pomnik i fontannę który kosztuje 10.000.000 PLN.
Zyski niefinansowe:
- ludzie mają gdzie spędzać wolny czas,
- zagospodarowane zostało otoczenie i podniesiono estetykę miasta,
- jedna osoba uzyskała pracę przy utrzymaniu czystości i porządku,
- w niewielkim stopniu spada bezrobocie w mieście,

Zyski finansowe:
- w sumie brak, no chyba, że turyści będą przyjeżdżać do miasta X i w jakimś sensie zarobią na obsłudze otoczenie (hotel, kolej, autobus),
- niewielki wzrost wpływów z tytułu podatku od osób fizycznych osoby zatrudnionej przy utrzymaniu czystości i porządku,

Koszty finansowe:
- 500.000 PLN rocznie na obsługę obligacji,
- 50.000 PLN na utrzymanie czystości i porządku wokół obiektu,

Wariant II
Budujemy infrastrukturę dla rozwoju nowych firm, która kosztuje również 10.000.000 PLN.
Zyski niefinansowe:
- 100 mieszkańców miasta ma szansę na nowe miejsca pracy,
- zagospodarowane zostało otoczenie i podniesiono estetykę miasta,
- dwie firmy zainwestowały 30.000.000 na przygotowanym terenie i dały zatrudnienie dla 100 mieszkańców miasta X (50 pracowników każda z firm),
- rozwija się otoczenie biznesowe w mieście X,
- w dużym stopniu spada bezrobocie w mieście.

Zyski finansowe:
- przychody z tytułu podatku od nieruchomości od firm które zainwestowały na tym terenie, przyjmijmy daje przychód roczny w wysokości 400.000 PLN od każdej firmy, co daje 800.000 PLN dla dwóch firm,
- przychody z tytułu udziału w podatku od osób fizycznych i prawnych. Łącznie można je oszacować na poziomie ok. 50.000 PLN.
- wzrost przychodów firm kooperujących z tymi dwoma firmami (banki, firmy usługowe, dostawcy materiałów maszyn i urządzeń, ...), co bezpośrednio przekłada się na wzrost przychodów miasta X (wartość zależna od skali działania),

Koszty finansowe:
- 500.000 PLN rocznie na obsługę obligacji,

Z tych dwóch wariantów wynika prosty wniosek, że w przypadku I-szym pojawiają się tylko koszty operacyjne, które musi pokrywać miasto X w wysokości 550.000 PLN rocznie na utrzymanie pomnika. W drugim przypadku same przychody z tytułu podatku od nieruchomości pozwalają na pokrycie wszystkich kosztów finansowych i do tego pojawia się nadwyżka finansowa w wysokości 300.000 PLN ... ;) Oczywiście ten schemat jest tylko dużym uproszczeniem, ale jednak pokazuje, jakie powinny być priorytety miast Zagłębiowskich, w szczególności w sytuacji występowania dużego poziomu bezrobocia strukturalnego ... ;) Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje więc warto pamiętać o rozwoju i upiększaniu otoczenia, ale jak we wszystkim ważna jest równowaga i każde odchylenie od niej może mieć zgubne konsekwencje ... 8-)

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 1 stycznia 2010, 17:35
Problem polega na tym, że Ty posługujesz się logiką, a decydenci posługują się ideologią której głównym punktem są korzyści, lecz nie dla miasta, a dla siebie. Mam na myśli oczywiście korzyści polityczne :)
Interes miasta jest tożsamy z interesem polityka tylko wyłącznie wtedy kiedy realizuje jego własne polityczne cele.
Trzymając rękę na kasie można to dowolnie kreować i wcale to nie musi być zgodne z obiektywną logiką, dla decydentów ważniejsza jest "logika" polityczna.

Posty: 152
Dołączył(a): So, 21 lutego 2009, 14:54
PostNapisane: Pn, 4 stycznia 2010, 17:40
Jak każdemu człowiekowi łatwiej jest nam wydawać pieniądze, niż je zarabiać. :mrgreen: A ten budżet Sosnowca to naszpikowany jest różnymi pozycjami, które są z kategorii wymysłów nadprzyrodzonych, no ale takie najczęściej należą do kategorii politycznych. :ugeek:

Dariusz JUREK napisał(a):Problem polega na tym, że Ty posługujesz się logiką, a decydenci posługują się ideologią której głównym punktem są korzyści, lecz nie dla miasta, a dla siebie. Mam na myśli oczywiście korzyści polityczne :)
Interes miasta jest tożsamy z interesem polityka tylko wyłącznie wtedy kiedy realizuje jego własne polityczne cele.
Trzymając rękę na kasie można to dowolnie kreować i wcale to nie musi być zgodne z obiektywną logiką, dla decydentów ważniejsza jest "logika" polityczna.

Powrót do Gospodarka i inwestycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron