Samorząd miejski w II RP na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

PostNapisane: Pt, 7 listopada 2008, 16:20
Mam prośbę poszukuje materiałów lub namiarów na materiały, które dotyczą samorządów miast na terennie Zagłębia Dąbrowskiego w II RP. Są one mi potrzebne do ciale przygotowywanej monografii lub do artykułu naukowego.
Część materiałów już zgromadziłem lub wiem gdzie ich szukać.
Za wszelką pomęc z góry dziękuje.
Administrator
PostNapisane: Pt, 7 listopada 2008, 18:10
Szkoda, że zadałeś to pytanie teraz ;) dużo mi z głowy uleciało bo jakiś rok temu obracałem się w kręgu książek z tego zakresu...

Teraz tytułów już nie kojarzę, ale polecam pozycje Marka Barańskiego... o ile jeszcze ich nie przejrzałeś

Poza tym w książce J.Walczaka nt. XX lecia wojennego w ZD też coś było na ten temat...
PostNapisane: Pt, 7 listopada 2008, 18:54
w monografii Będzina powinno na ten temat coś niecoś być
PostNapisane: Pt, 7 listopada 2008, 20:43
Barańskiego i Walczaka bardzo dobrze znam, bardziej potrzebuje namiarów na archiwa w Będzinie i w Kielcach, mam mało czasu obecnie żeby co tydzień przesiadywać w bibliotekach (niestety po studiach człowiek musi troszkę popracować), dlatego też zwróciłem się do Was o ewentualną pomoc. Monografii Będzina jeszcze nie miałem w rękach
Dzięki wielkie za zainteresowanie.

choć dobrze że przypomniałes mi o Barańskim, bo tam jest artykuł o tym gdzie są archiwa dotycząca miast Zagłębia Dąbrowskiego. Teraz tylko czas, czas, czas i na pewno napisze o tym, już mam miejsce gdzie zostanie to wydane (prof. Wróbel jest nie do przecenienia)
PostNapisane: Śr, 1 kwietnia 2009, 12:53
Gdyby ktoś interesował się teorią samorządu w IIRP i konkretnymi rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi samorządów miast w tym okresie to taka mała autopromocja ;)
Adrian Rak, Samorząd miejski w Polsce w latach 1918-1933 [w] Samorząd miejski. Zadania, formy, instytucje, red. Sylwester Wróbel, Wyższa Szkoła Bankowa, Poznań 2008.
Adrian Rak, Decentralizacja samorządu miejskiego w Polsce w latach 1918- 1939. Część I, s 239- 264. [w] Chorzowskie Studia Polityczne, pod red. Sylwestra Wróbla, Wydawnictwo WSB w Poznaniu, Chorzów 2008 (za pół roku ukaże się Część II. :mrgreen:

Powrót do Historia