Przedwojenne Województwo Kieleckie

PostNapisane: Pn, 29 października 2012, 22:21
Artukuł pochodzi z 1937 roku. I zastanawia mnie to zdanie "zamierzona likwidacja województwa kieleckiego". Co powodowało że Warszawa miała takie plany? i dlaczego odstąpiła od tego?.

Czy są inne źródła na ten temat?
Załączniki
zd_800x310.jpg
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

PostNapisane: Wt, 30 października 2012, 07:57
Wiele czytałem na ten temat na studiach w "Polonii", "Polsce Zachodniej" i prasie warszawskiej. Władze centralne planowały w latach 30. likwidację kilku najbiedniejszych województw i "rozparcelowanie" ich terenów pomiędzy województwa bogatsze. Tym samym Zagłębie Dąbrowskie miało zostać przyłączone do autonomicznego województwa śląskiego, co było powszechnie akceptowane, także przez władze lokalne. Do realizacji tych sanacyjnych planów nie doszło,na skutek wybuchu II wojny światowej. Liczne informacje o planowanej likwidacji m.in. województwa kieleckiego można znaleźć również w stenogramach Sejmu RP z końca lat 30.

PostNapisane: Wt, 30 października 2012, 10:23
Można mówić raczej że było to powszechnie propagowane, szczególnie przez lewą stronę sceny politycznej, bo to jej zależało zawsze na skoncentrowaniu klasy robotniczej, co dawało silniejszą pozycję. Wprost przeciwnego zdania byli zagłębiowscy przedsiębiorcy którzy w tych niezrealizowanych planach zdecydowanie sprzeciwiali się połączeniu z woj. śląskim a w zamian jak już to wskazywali Kraków. Ten pomysł z włączeniem Zagłębia do woj. śląskiego był też negatywnie oceniany po tamtej stronie Brynicy i tylko szkoda że ten naturalny podział nie przetrwał do dziś ;)
PostNapisane: Wt, 30 października 2012, 11:07
Wspomnieć jeszcze należy o pomyśle utworzenia województwa sandomierskiego opartego na COP-ie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B ... zpospolita) W skład nowego tworu miała wejść wschodnia połowa woj. kieleckiego, nie wiadomo co stałoby się z jego zachodnią częścią, ale szczerze wątpię, żeby Zagłębie trafiło pod administracje Katowic. Pamiętajmy że województwo śląskie cieszyło się w tym czasie autonomią - polityczną, ale przede wszystkim ekonomiczną. Nie wierzę, żeby władze w Warszawie dobrowolnie zgodziły się na zmniejszenie kontroli nad częścią swojego terytorium, a zwłaszcza na zmniejszenie wpływów do budżetu centralnego z silnie uprzemysłowionego regionu.

PostNapisane: Wt, 30 października 2012, 17:53
Zgadzam się z tym że ewentualna likwidacja ówczesnego województwa kieleckiego miała być związana z powstaniem COP. Nigdy niedokończony COP miał mieć własne granice i miał stanowić odrębne województwo wraz z częścią Kielecczyzny, jednak z wykluczeniem Zagłębia Dąbrowskiego. Wspomniany Sandomierz to była tylko jedna z kilku propozycji na stolicę województwa.
Absolutnie się nie zgadzam ze stwierdzeniem, że za włączeniem Zagłębia do województwa śląskiego optowali jedynie politycy lewicy. Z przeprowadzonej przez mą skromną osobę kwerendy archiwaliów (zwłaszcza stenogramów z posiedzeń Sejmu RP i odpowiednich komisji parlamentarnych) wynika coś zupełnie innego. To posłowie prawicy byli za zjednoczeniem Zagłębia Dąbrowskiego z województwem śląskim. Zarówno ci sanacyjni ("Polska Zachodnia") jak i górnośląscy tzw."korfanciorze" ("Polonia"). W podobnym tonie rozpisywały się inne tytuły. Niektóre gazety (np. "Siedem Groszy" i "Goniec Śląski") zastanawiały się jedynie, czy poziom życia w woj. śląskim po przyłączeniu Zagłębia nie ulegnie pogorszeniu. Natomiast w żadnej gazecie nie znalazłem jakichkolwiek negatywnych opinii Ślązaków wobec Zagłębiaków ani Zagłębiaków wobec Ślązaków. Co najwyżej opinie "za" i "przeciw" dziennikarzy, ze zdecydowaną przewagą tych pierwszych. Ani razu w materiałach prasowych ani stenogramach parlamentarnych nie spotkałem się z tym aby Zagłębie Dąbrowskie kioś chciał "ożenić" z Krakowem i tamtejszym województwem. Podobnego zdania jest choćby prof. Maria Wanda Wanatowicz, chyba największy autorytet w tym temacie.
Wspomnianej reformy nie wprowadzono ze względu na wybuch wojny a także ze względu na dekompozycję sanacji i związane z tym problemy polityczne II RP. Nad sejmowymi archiwaliami przesiedziałem wiele tygodni, więc wiem o czym piszę. Jeśli ktoś jest innego zdanie to proszę na początku podać źródło podanej informacji.

PostNapisane: Śr, 31 października 2012, 21:24
Tak się składa że widziałem taką przedwojenna publikację mówiącą o opinii przedsiębiorców z Zagłębia i według właśnie tej opinii tych zagłębiowskich przedsiębiorców kierunek krakowski dla naszego regionu byłby lepszy niż śląski :)
Odszukam to źródło, choć nie od razu bo teraz "mam ta tapecie" coś ważniejszego i grubszego.

PS A już przy okazji i trochę na inny temat i: Znany Ci jest może oficjalny dokument z okresu poprzedzającego ostatnią reformę administracyjną który powstał w Krakowie, którego intencją było reaktywowanie województwa krakowskiego w jego przedrozbiorowych granicach? Widziałem to także jakiś czas temu na www i także mi się to gdzieś dokumentnie "zakopało" ;)

PostNapisane: Cz, 1 listopada 2012, 15:54
Dokumentu traktującego przywrócenie województwa krakowskiego do przedrozbiorowych granic nie widziałem ale wiem że na ten temat rozpisywała się prasa krakowska w połowie lat 90 , gdzie przedstawiano różne warianty granic. Swego czasu interesowałem się tym i to bardzo, lecz tylko do momentu wprowadzenia reformy administracyjnej. Pamiętam z prasy lokalnej takie "kwiatki" jak np. propozycję utworzenia powiatu siewierskiego albo jednego wielkiego województwa, skupiającego Dolny i Górny Śląsk oraz Zagłębie Dąbrowskie ze stolicą w ...Opolu. Lub też Opole i Częstochowa w jednym województwie... piastowskim. Z kolei np. Płock chciał zdetronizować Warszawę i zostać stolicą woj. mazowieckiego. Tego typu niepoważne "fantazje na temat" mógłbym mnożyć. Natomiast trochę się dziwiłem że wóczas w Zagłębiu nie było absolutnie żadnych działań w kierunku zmiany przynależności województwa. Sosnowiec i okolice obstawały za opcją katowicką. Być może dlatego że nie było i do dzisiaj nie ma innej alternatywy.
Może ta reforma sprzed kilkunastu lat nie wyszła najlepiej, jednak nie ma obecnie najmniejszych szans na jakieś większe zmiany granic.
PostNapisane: Cz, 1 listopada 2012, 18:45
Zmiana granic jest oczywiście mało realna, ale zmiana nazwy na Śląsko-Małopolskie już spora.
Forum mieszkańców Środuli - http://www.forum-srodula.pl

PostNapisane: Śr, 3 kwietnia 2019, 13:58
Bez szans drodzy koledzy i koleżanki :)

Powrót do Historia