Grodziec - przemysłowa stolica Zagłębia

PostNapisane: Cz, 5 maja 2011, 12:28
Grodziec to obecnie dzielnica Będzina. Niegdyś było to miasto a jeszcze wcześniej gmina. To miejsce, w którym w XIX i pierwszej połowie XX wieku kwitł przemysł różnego rodzaju. Była tu cementownia, kopalnie węgla, huta cynku, browar. Z fabrykami i kopalniami sąsiadowało osiedle robotnicze z czerwonej cegły i budynki administracyjne. Krążąc po tej okolicy można było przy okazji dostrzec hangar szkoły szybowcowej, wieżę spadochronową i jedyną w Polsce nitowaną wieżę ciśnień. Z daleka każdy mógł zobaczyć górujące nad okolicą dwa kościoły. Jeden z XVII w. pod wezwaniem św. Doroty a drugi o sto lat młodszy św. Katarzyny. Dzisiaj po świetności Grodźca pozostały piękne wspomnienia i pożółkłe fotografie.

Dla mnie to miejsce to przemysłowa stolica Zagłębia Dąbrowskiego. Oczywiście znajdą się zaraz osoby, które zarzucą mi herezję upatrując tego rodzaju stolicy w Sosnowcu bądź Dąbrowie Górniczej. Ale patrząc na ich historię, którą tworzyli wspaniali ludzie, tacy jak Meus, Kalabiński, Kiepura, Piwowar i inni trzeba przyznać, że jednak brakuje im tego przysłowiowego "czegoś" co miał i w jakimś sensie nadal ma właśnie Grodziec. Mam duży szacunek do mieszkańców wspomnianych miast i ich przeszłości. Zwłaszcza, że jestem Zagłebiakiem. Zdaję sobie sprawę, że Sosnowiec jest uznawany za stolicę Zagłębia. Nie zamierzam się temu sprzeciwiać i mówić, że jest inaczej. Chcę jednak pokazać, że jeśli chodzi o tak ważną gałąź gospodarki jak przemysł to pod względem historycznym to właśnie Grodziec jest stolicą Zagłębia. Przemysłową stolicą.

Jeśli macie podobny punkt widzenia co ja w tej sprawie to zapraszam was do promowania tego hasła: GRODZIEC - PRZEMYSŁOWA STOLICA ZAGŁĘBIA. Promujcie je na takie sposoby jakie uznacie za stosowne. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i prawa:)

Polecam artykuł Artura Roka - "Grodziec - przemysłowa historia powiatu"

:arrow: http://spbedzin.cmdok.dt.pl/upload_i//p ... 4_2011.pdf

Powrót do Historia