Historia pewnego pomnika (Wojkowice)


Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 25 czerwca 2010, 00:46
Dzięki uprzejmości znanego zagłębiowskiego, a dokładniej wojkowickiego regionalisty i jednocześnie autora książki "Spacer do przeszłości czyli Wojkowice na starej fotografii" pana Stanisława Dudy otrzymaliśmy ciekawy artykuł (wraz z pakietem archiwalnych zdjęć) na temat pomnika Poległym Obrońcom Ojczyzny.

W roku 1938 społeczność Wojkowic Komornych, Gminy Bobrowniki i Starostwo Powiatowe w Będzinie w rocznicę 20-stolecia uzyskania niepodległości postanowiła wybudować Pomnik. Pomnik ma czcić jakby dwie rocznice. Pierwsza to uzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości oraz poległym w 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej . Spina je jakby jeden motyw – poległym w 1918 i 1920 obywatelom naszej wsi. Nadano mu nazwę POMNIK POLEGŁYM OBROŃCOM OJCZYZNY. Na dole pomnika umieszczono na tablicy cztery nazwiska poległych, a to:

SITKO STANISŁAW
ZIAJA EDWARD
UJEC MIKOŁAJ
SKOREK PIOTR

Byli to harcerze którzy wstąpili do wojska na apel Naczelnika Józefa Piłsudskiego w celu ratowania ojczyzny przed najazdem bolszewików.

Święto odsłonięcia Pomnika było wielkim wydarzeniem dla samej społeczności Wojkowic Komornych jak i dla okolicznych wiosek z Gminy Bobrowniki i samego Powiatu Będzińskiego.
Uroczystość uświetnili: ówczesny Starosta Powiatu Józef Boksa, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Wojkowic Komornych i okolicy.
Uroczystość rozpoczęto zbiórką na placu przy nie istniejącym już obecnie osiedli BETONY. Na terenie tego placu stoją obecnie dwa bloki, tzw. punktowce i pawilon handlowy w okolicy placu autobusowego. Stad zaproszeni goście wraz z mieszkańcami przemaszerowali pod pomnik koło Strażnicy. W pochodzie brała również udział drużyna Wojska z którą w zaprzęgu konnym na podwoziu tzw. „bietka” ciągniony był karabin maszynowy który mieszkańcy kupili z własnych datków dla Wojska . Całą ceremonię można zobaczyć na zachowanych fotografiach.


Cały artykuł zostanie zamieszczony na stronie głównej www, a tu będą do obejrzenia te zdjęcia:
Załączniki
01.jpg
Grupa zaproszonych gości.Na pierwszym planie Starosta Powiatu Będzińskiego p. Boksa (11.11.1938)
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg

Posty: 5231
Dołączył(a): Cz, 5 czerwca 2008, 10:51
Lokalizacja: Sosnowiec
PostNapisane: Pt, 25 czerwca 2010, 00:54
cd :)
Załączniki
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg

Powrót do Historia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron