80 lat Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zagłębiu

PostNapisane: Pn, 21 listopada 2011, 14:28
Wystawa prezentuje dokonania Towarzystwa, które od wielu lat zrzesza miłośników gór. Przedstawia archiwalia, odznaki, legitymacje, fotografie i inne przedmioty dokumentujące działalność PPT, która koncentruje się na upowszechnianiu wiedzy i historii oraz ochrony wartości, idei i kultury turystyki tatrzańskiej.
Tradycje turystyczno – krajoznawcze w Zagłębiu sięgają końca XIX wieku. W latach 1883-1890 działało na terenie Sosnowca Koło Piechurów, a od 1914 roku funkcjonowało koło Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Początki Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zagłębiu zaczynają się w 1930 roku, kiedy to miłośnicy gór z Będzina, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca postanowili powołać lokalny oddział PTT, skupiający miłośników gór. Oficjalnie został utworzony 7 marca 1931 roku i liczył 109 członków. Warto dodać, iż w zagłębiowskim oddziale PTT i jego kołach terenowych działały dwie sekcje: krajoznawcza i narciarska. Organizowano kursy wspinaczkowe i narciarskie. Posiadał schroniska w Złotym Potoku i Bydlinie koło Olkusza (udostępniony turystom po II wojnie światowej).
17 grudnia 1950 roku doszło do oficjalnego połączenia PTT i PTK i powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, kierowanego przez władze centralne.
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie reaktywowano w 1981 roku, zaś 23 października 1995 roku doszło do powstania sosnowieckiego oddziału PTT, który kontynuuje przedwojenne tradycje.
Wystawa jest czynna do 31 grudnia 2011 roku.

Powrót do Muzeum w Sosnowcu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron