"POLSKIE LATA SZEŚĆDZIESIĄTE"

PostNapisane: Pt, 16 września 2011, 13:04
Ekspozycja Muzeum w Sosnowcu prezentuje osiągnięcia polskiej kultury i sztuki II połowy lat 50.
i całej dekady lat 60. XX w. Przełomowym wydarzeniem dla artystów była Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, która odbyła się z okazji Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w 1955 r. w warszawskim Arsenale. Wtedy nastąpił oficjalny odwrót od socrealizmu, a polscy artyści włączyli się w nurt sztuki awangardowej. Wystawa prezentuje prace kilku uczestników „Arsenału” z Jerzym Tchórzewskim, Jerzym Nowosielskim, Teresą Pągowską i Janem Lebensteinem.
Jest to również okres rozwoju Polskiej szkoły plakatu. Pokazujemy prace najlepszych twórców z Franciszkiem Starowieyskim, Henrykiem Tomaszewskim, Janem Młodożeńcem. Widzowie zobaczą m. in. plakat do słynnego przedstawienia „Dziadów” w Teatrze Narodowym w 1968 roku.
Rodzimą piosenkę ilustrują plakaty z festiwali polskiej piosenki w Opolu, a na okładkach płyt pojawiają się ówcześni idole. Absurdy dnia codziennego obnażają karykatury Eryka Lipińskiego, Szymona Kobylińskiego, Marii Berezowskiej, Zbigniewa Lengrena. Znaczną grupę muzealiów stanowią przykłady wzornictwa przemysłowego o charakterystycznej dla lat 60. opływowej, niespokojnej linii. Prezentujemy tkaninę dekoracyjną autorstwa Magdaleny Abakanowicz i Jolanty Owidzkiej i użytkową - próbki łódzkich zakładów włókienniczych, ukazujące pełny zakres wzornictwa ówczesnej produkcji. Pokazujemy także charakterystyczne ubiory i dodatki m. in. płaszcz ortalionowy i męską koszulę non-iron. Na ekspozycji znajdują się meble oraz sprzęt gospodarstwa domowego z pralką „Franią”, telewizorem „Koral”, gramofonem „Bambino”, radiem „Ramona”. Przypominamy jak wyglądały ówczesne środki płatnicze, opakowania słodyczy i napojów.
Wystawa jest udostępniona zwiedzającym do końca grudnia 2011 roku.
Załączniki
plakat MAŁY.jpg
plakat MAŁY.jpg (74.17 KiB) Przeglądane 2298 razy

Powrót do Muzeum w Sosnowcu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron