DZIELNICE SOSNOWCA - SIELEC

PostNapisane: Cz, 2 czerwca 2011, 13:56
Wystawa jest próbą syntetycznego ujęcia dziejów Sielca, aż do współczesności. Ma charakter wielowątkowy, kładąc przede wszystkim nacisk na rozwój przemysłu, który przyczynił się do rozwoju dzielnicy i stymulował rozwój pozostałych sfer życia mieszkańców. W jaki sposób historia przeplata się ze współczesnością i jak często (niezauważalnie) jesteśmy świadkami istotnych wydarzeń w naszej najbliższej okolicy, pokazują liczne fotografie; stare oraz ilustrujące wygląd dzielnicy aktualnie. W chronologicznym zapisie dziejów nie sposób uchwycić i zaprezentować wszystkich zmian, dlatego skupiono się na tych najbardziej spektakularnych, mających wpływ na całokształt.

Tradycyjnie, szczególną rolę w rozwoju dzielnicy odegrał przemysł, dlatego też licznie zgromadzone na ekspozycji pamiątki ilustrują działalność zakładów przemysłowych różnej branży: Kopalnia Węgla Kamiennego „Sosnowiec” („Fanny”, „Hrabia Renard”), Fabryka Kotłów „Fitzner–Gamper”, Huta „Katarzyna”, Przędzalnia wigoniowa Schönów, Sosnowieckie Zakłady Tektury i Papy P. Lamprechta, Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Wanda”, Fabryka Lin i Drutu A. Deichsel, Huta „Cedler” (Walcownia „Hrabia Renard”). Wyodrębniono także materiały związane z „sercem” dzielnicy, najstarszym zabytkiem miasta, czyli zamkiem sieleckim i otaczającym go parkiem. Obiekt ten przez wiele lat był siedzibą kolejnych właścicieli dóbr sieleckich.

Znaczną część materiałów stanowią dokumenty archiwalne, m.in. akta Gwarectwa „Hrabia Renard” oraz ilustrujące np. historię parafii sieleckich. Nie sposób pominąć także planów i map, wśród których szczególną rolę odgrywa rękopiśmienna mapa dóbr sieleckich z 1860 r. wg. oryginału z 1850 r. Została ona wykonana prawdopodobnie na zlecenie hrabiego Andrzeja Renarda, który kupił te ziemie dla swojego syna Jana. Poddana gruntownej konserwacji i po raz pierwszy eksponowana przez Muzeum, jest ona cennym źródłem do badań nad zagospodarowaniem tego obszaru w poł. XIX w.

W części ekspozycji zaprezentowano również materiały z byłych i obecnych szkół z terenu Sielca i Dębowej Góry.
WYSTAWA JEST CZYNNA OD 4 CZERWCA DO 30 WRZEŚNIA 2011 ROKU W MUZEUM W SOSNOWCU

Wernisaż wystawy 4 czerwca 2011 godzina 14.oo - Zapraszamy !
Załączniki
01.JPG
Pani Ania Makarska - Komisarz Wystawy zaprasza!
02.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG

Powrót do Muzeum w Sosnowcu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron