"ALFONS MUCHA - mistrz plakatu" wystawa

PostNapisane: Wt, 5 kwietnia 2011, 11:38
Ekspozycja prezentuje prace jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli secesji. Przedstawia plakaty reklamowe zachęcające do kupna szampana, bibułek do tytoniu, produktów spożywczych firmy Nestle a także promujące Monte Carlo, Austrię podczas światowej wystawy w Paryżu w 1900 roku, gospodarkę i sztukę Czech na wystawach w Vyškovie w 1902 i Hořicach 1903 roku. Na ekspozycji znajduję się również dekoracyjne panneau, niezwykle popularne w owym czasie
i chętnie wykonywane przez artystę w latach 1896 – 1902. Zawierają prace ze znanych cykli: „Kamienie szlachetne” – gdzie ponętne modelki czarują widza w otoczeniu kwiatów nawiązujących barwą do rubinów, ametystów i szmaragdów, „Pory dnia”
i „Pory roku”, na których zmysłowe piękności uosabiają kolejno zimę, wiosnę, lato i jesień, ilustracje do kalendarzy z lat 1894 – 1930. Niezwykłą ozdobą ekspozycji są plakaty teatralne, w tym najsłynniejszy – do sztuki „Gismonda” V. Sardou (o wymiarach 212cm x 72cm) - z Sarą Bernhardt w roli głównej z 1894 roku, który zainicjował ich wieloletnią współpracę i wyniósł Alfonsa Muchę na salony sztuki. Prace olśniewają i zachwycają. Są przede wszystkim hołdem złożonym kobiecemu pięknu.
Ekspozycja została wypożyczona z Regionalnego Muzeum w Chrudimiu (Czechy).

Wystawa jest czynna od 7 kwietnia do 29 maja 2011 roku.

Powrót do Muzeum w Sosnowcu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron