„Żołnierze Warszyca” – historyczna wystawa w BG


Posty: 817
Dołączył(a): Cz, 15 grudnia 2011, 12:39
PostNapisane: Cz, 6 marca 2014, 08:37
We wtorek 11 marca 2014 o godz. 12.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Żołnierze Warszyca”, poświęconej założycielowi i pierwszemu dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego generałowi Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi” oraz jego żołnierzom. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się w Bibliotece Głównej przy ul. Zegadłowicza 2. Wstęp wolny.

Ekspozycja prezentowana w sosnowieckiej Książnicy, uświetniająca tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (1 marca), została przygotowana z okazji 100. rocznicy urodzin generała „Warszyca” oraz przypadającej w 2010 roku 65. rocznicy powstania Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Przygotował ją łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Regionalne w Radomsku. Autorem wystawy jest dr Tomasz Toborek z Łódzkiego Oddziału IPN.

Wystawa składa się z 30 plansz, na których znajdują się dokumenty, zdjęcia, wycinki prasowe obrazujące życie, działalność konspiracyjną oraz walkę „Warszyca” i jego żołnierzy.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony na cześć żołnierzy polskiego podziemia zbrojnego, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z niemieckim okupantem, a tuż po wojnie byli zmuszeni zająć stanowisko wobec faktów dokonanych na ich ojczyźnie, która znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego. Nowa władza była do nich wrogo nastawiona. Ujawniający się żołnierze byli szykanowani, i tak w latach 1948 – 1949 trafiali do więzień z wieloletnimi wyrokami. Inni postanowili pozostać w podziemiu i tworzyć II konspirację, tym razem przeciwko „władzy ludowej”. Słusznie nie wierzyli zapewnieniom komunistów o amnestii, o ich dobrych intencjach. Walczyli o wolną i demokratyczną Polskę, by pokazać, że patriotyzm był dla nich czymś więcej niż tylko pustym słowem. Historiografia PRL nazywała tych ludzi bandytami, zaplutymi karłami reakcji. Dopiero po 1989 r. możliwe było odkłamanie tej części historii Polski. (informacja: Muzeum Regionalne w Radomsku).

Ekspozycję można zwiedzać od 11 marca do 26 kwietnia 2014 w godzinach otwarcia placówki.

Powrót do Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron