Kostiumy, maski, bale, czyli rzecz o karnawale


Posty: 824
Dołączył(a): Cz, 15 grudnia 2011, 12:39
PostNapisane: Cz, 16 stycznia 2014, 08:32
We wtorek 21 stycznia 2014 o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy na wernisaż pierwszej w Nowym Roku wystawy w Bibliotece Głównej (ul. Zegadłowicza 2). Ekspozycja przygotowana została w związku z tegorocznych trwającym wyjątkowo długo karnawałem. Wernisaż wzbogacony zostanie prezentacją multimedialną pt. „Karnawał dawniej i dziś”, a finisaż pokazem mody karnawałowej autorstwa uczniów Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu. Wstęp wolny.

Karnawał to czas świętowania, zabawy i wielkiego ucztowania. Kojarzy się z balami maskowymi, paradami i ulicznymi pochodami. Choć polskie Zapusty nie zyskały popularności takiej jak choćby widowiskowe karnawały w Rio de Janeiro, w Wenecji czy na Wyspach Kanaryjskich, to mamy przecież wiele ciekawych, wartych przypomnienia tradycji. Reduty, kuligi, tłusty czwartek, korowody przebierańców, bachuski, podkoziołki i wiele innych karnawałowych obrzędów, przypomni wystawa „Kostiumy, maski, bale, czyli rzecz o karnawale”, którą będzie można zobaczyć w Bibliotece Głównej w dniach od 21 stycznia do 1 marca 2014. Wystawa przypomni także wytworne bale i modę karnawałową minionych epok, a wielbiciele polskiej kuchni znajdą podczas niej przepisy na staropolskie karnawałowe smakowitości. Nie zabraknie także brazylijskiej samby, weneckich masek, wiedeńskich bali i nicejskiej parady kwiatów.
Naszą wystawę uświetnią oryginalne kreacje karnawałowe z kolekcji Jerzego Antkowiaka z lat 80. XX w., a także suknie balowe wykonane przez uczniów Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu.
Dnia 28 lutego 2014 o godz. 12.00 w Auli Biblioteki Głównej przy ul, Kościelnej 11 odbędzie się finisaż wystawy (w programie pokaz mody karnawałowej przygotowany przez Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu).

Ekspozycję można zwiedzać od 21 stycznia do 1 marca 2014 w godzinach otwarcia placówki.

Kurator wystawy – Aneta Śnieg
Aranżacja plastyczna – Alicja Ludwichowska

Powrót do Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron