[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 993: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
Forum mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego • Zobacz temat - Akcja edukacyjna dla szkół w Zagłębiu Dąbrowskim...

Akcja edukacyjna dla szkół w Zagłębiu Dąbrowskim...

PostNapisane: Pn, 15 listopada 2010, 23:31
Witam wszystkich...

Nie będę się przedstawiał bo moje imię i nazwisko widnieje obok :)... Wpadłem na pomysł (na który zapewne wpadło już wielu z nas) by poprowadzić prelekcje dotyczące historii, kultury i tożsamości naszego regionu w szkołach różnych szczebli... wraz z kolegami jestem gotów podjąć się tego zadania... Kontaktowałem się z panem Piotrem i mniej więcej poinformowałem go o zamiarach i poprosiłem o pomoc w sprawach retorycznych. Wiem, że Jesteście Państwo ludźmi zapracowanymi i zabieganymi lecz jeśli znaleźlibyście chwilę czasu z chęcią przyjęlibyśmy Waszą pomoc... Chcielibyśmy skorzystać za pozwoleniem skorzystać z filmów stworzonych przez stowarzyszenie by je reklamować i rozpowszechniać... Początkowo myślałem, że tworzony przez państwa film i chęć współpracy byłby idealnym przetarciem... Jednakże poinformowano mnie na jakim etapie stoją pracę i postanowiłem powrócić do pierwotnego planu (zanim jeszcze dowiedziałem się o powstającym filmie) czyli stworzenia prezentacji Power Point... Zawarte by w niej było wszystko co najważniejsze i najistotniejsze do przekazania... Kolejno wchodził by Państwa film o powstaniu styczniowym a na koniec dla rozbudzenia wyobraźni kwestie klubu Zagłębie Sosnowiec jako symbolu naszego regionu z pokazaniem graffiti (niewątpliwie najlepszych w Polsce) i opraw z meczów... W tym przypadku nawiązalibyśmy kontakt z 'ultrasami' i zarządem klubu... w planach są plany zajęć z motywami Zagłębia, smycze czy wlepki...
Może i porywamy się z motyką na słońce ale jesteśmy pełni entuzjazmu i pragniemy zakończyć czas niewiedzy młodych Zagłębiaków... z tego co pamiętam takich akcji nie przeprowadzano za moich czasów (niedawne)... Boli to że dzieci z podstawówki a nawet młodzież z gimnazjum mówią, że są ze Śląska... ktoś musi ich uświadomić... Nie wiem jak wyglądają kwestie formalne... czy by zorganizować takie zajęcia potrzebne są pozwolenia władz miasta czy dyrektorów szkół ale to wszystko wyjdzie w praniu... Co o tym sądzicie ?... Ma to racje bytu ?... Proszę o konsultację i recenzję... wiem że napisałem niewiele ale jestem otwarty na pytania...

Pozdrawiam...
'Jesteśmy ludźmi z pasją , nie ma takiej opcji żeby zapał nasz miał zgasnąć'
Administrator
PostNapisane: Pn, 15 listopada 2010, 23:38
tak jak już mówiłem w trakcie naszej rozmowy - pomysł ejst dobry i gra warta świeczki, ale jest to sporo roboty do wykonania...

Prezentacja w powerpoincie jest dobrym rozwiazaniem jesli chodzi o tymczasowe rozwiązanie - docelowo najfajniej byłoby gdyby lekcja moglaby sie odbyc bez naszego udzialu i byc przedstawiona jako film, ale na to potrzeba jest sporo środków i co najmniej kilka osob od czarnej roboty ;)

W razie czego jako FdZD posiadamy rzutnik multimedialny, który może być użyty dla takich prezentacji - w każdym razie słuzymy pomocą - razem na pewno coś wykombinujemy - spotkamy się tak jak mowilismy, pogadamy, a na pewno dojdziemy do porozumienia :)
PostNapisane: Pn, 15 listopada 2010, 23:48
To czekam na wstępne terminy i spróbuje się dostosować... chociaż ciężko z czasem gdyż studiuje dziennie a w weekendy uczę zaocznie... mimo to czego nie zrobi się dla Zagłębia... :D jestem zdania, że każdy żyje dlatego bo powierzono mu misję i musi ją wypełnić by świat stał się lepszym... w życiu trzeba byś spełnionym w różnych płaszczyznach by nie móc sobie niczego zarzucić będąc już zgrzybiałym na stare lata... móc spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie 'Zrobiłem wszystko co było w mojej mocy'... może brzmi to patetycznie ale tak właśnie myślę... ;)
PostNapisane: N, 21 listopada 2010, 16:57
Opracowaliśmy już konspekt. Prezentację podzieliśmy na 3 moduły. Ruszamy z gromadzeniem materiału. Jest nas na razie sześciu i stwierdziliśmy, że wystarczy na obecną chwilę choć są kolejne zainteresowane osoby. Jeśli macie jakieś osobiste spostrzeżenia i chcecie by coś co wg Was jest ważne powinno zostać zawarte w naszej pracy - proszę piszcie. Uwzględnimy wszystko.

Pozdrawiam.
PostNapisane: Wt, 23 listopada 2010, 23:06
Dobry wieczór :)
Czy na terenie Zagłębia Dąbrowskiego podczas prac archeologicznych odnaleziono ślady starsze niż te z kultury łużyckiej ? Jest wspomniane o epoce kamienia (neolit?) w Psarach ale czy to prawda ?
Wg pani Sromek (możliwe, że coś przeoczyłem):
- Siemonia - starożytna wieś, leżąca na szlaku handlowym śląsko-krakowskiemu źródeł rzeki Osy. Okrycia archeologiczne (groby z okresu kultury łużyckiej (1400 - 350 lat p.n.e) potwierdzają prehistoryczne osadnictwo doliny i ślady kopalni krzemienia.
- Przeczyce - odkrycia archeologiczne wskazują na osadnictwo nad Czarną Przemszą na wczesną epokę żelaza (groby i ceramika z okresu kultury łużyckiej odnaleziona w czasie budowy zapory w 1961r.).
- Psary - to prastare osiedle (zamieszkane już przed naszą erą w epoce kamienia i brązu) leży w kotlinie po obydwu stronach dawnego traktu...
- Grodków - dawana osada prehistoryczna, znana przed naszą erą (potwierdzają to badania archeologiczne i wykopaliska)...
- Grodziec - "Na wzgórzu Dorotka w Grodźcu, możemy już z całą pewnością mówić o istnieniu grodu obronnego ludności kultury łużyckiej.(...)" W. Błaszczyk.

PostNapisane: Wt, 23 listopada 2010, 23:27
:) Witaj ! Trochę jest tu:

5. STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE NAD III ZBIORNIKIEM
Dolina Jaworznika to również znane miejsce archeologiczne – to tu znaleziono słynną czaszkę „Homo Sapiens Fossilis”( Homo Sapiens – człowiek współczesny pojawił się ok. 40 tys lat temu ) z Siemoni i liczne znaleziska kopalnych ssaków.
Czaszkę tą odkrył przypadkowo jeden z pracowników piaskowni – już w piasku transportowanym do kopalni, z dala od miejsca wydobycia. Wprawdzie dzięki interwencji Muzeum w Bytomiu zlokalizowano wtedy pole eksploatacyjne skąd tego dnia wywożono piasek jednak ściślej stratygrafii nie zdołano odtworzyć – ustalono że była to południowa skarpa dziś zlokalizowana na północ od zbiornika III. Czaszka trafiła do badań prowadzonych przez prof. Jana Mydlarskiego i jednocześnie zbadano teren znaleziska znanego już z odkryć szczątek fauny plejstoceńskiej.

Nic innego już jednak nie znaleziono i nasunęło to przypuszczenie że czaszka mogła tu trafić z zewnątrz np. przyniesiona przez rzekę. Po zbadaniu czaszki określono jej wiek na 20 tys lat
Pochodziła ona prawdopodobnie od mężczyzny w wieku ok. 25 lat który mógł paść ofiara kanibalizmu.
Obecnie odlew czaszki można zobaczyć w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu ( prawdopodobnie oryginalna czaszka jest w muzeum we Wrocławiu )
Ponadto w wyniku intensywnej eksploatacji piasku w piaskowni siemońskiej znaleziono liczne kości plejstoceńskich zwierząt. Kosci te można dziś oglądać w Szkole Górniczej tzw Sztygarce w Dąbrowie Górniczej i w muzeum Oddziału Górnośląskiego – Państwowego Instytutu Geologicznego i w WNoZ Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
W utworach piaszczystych Siemoni znaleziono prawie 40 sztuk kości ssaków plejstoceńskich w tym cios, ząb, fragmenty kończyn, kręgi i fragment czaszki mamuta, fragmenty kończyn nosorożca włochatego, kręgi, fragmenty żuchwy, czaszki i zebra konia czy kieł z fragmentem żuchwy dzika.
Ponadto w rejonie górnośląskim znaleziono też kości niedźwiedzia jaskiniowego, renifera, woła piżmowego, wilka , lisa i innych mniejszych zwierząt głównie gryzoni.

Większość dużych ssaków lądowych pojawiła się na Ziemi wraz z człowiekiem na przełomie trzeciorzędu
i czwartorzędu czyli ok. 2 mln lat temu. Zespół wymienionych zwierząt świadczy że Wyżyna Śląska była w tym okresie ( w plejstocenie ) w strefie tundry arktycznej i zimnego stepu. Obecnie prawie kompletne szkielety: mamuta, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego można obejrzeć w Muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

(...)
9. ZNALEZISKA ARCHEOLOGICZNE WZGÓRZ ROGOŹNICKICH I OKOLIC
W czasie prac rolnych zwłaszcza na terenach wyżej położonych - wzgórzach Rogoźnika i okolic dokonano ciekawych znalezisk narzędzi człowieka pierwotnego. Z reguły znaleziska te trafiały w ręce prywatne i prawdopodobnie dalej w nich pozostają –nie wiadomo jak duże są te znaleziska.
Niemniej jednak cześć tych znalezisk została zbadana przez archeologów i dzięki temu dowiedzieliśmy się więcej o dziejach człowieka w naszej okolicy.
Najstarsze znaleziska pochodzą z epoki kamienia i tak na Górze Sroczej w najbliższym sąsiedztwie piaskowni siemońskiej natknięto się na oznaki pobytu ludzi z okresu paleolitu i znaleziono kilka pokrytych patyną odłupów krzemiennych, a w okolicy Ożarowic krzemienie służące jako groty strzał do strzelania z łuku z mezolitu.
Natomiast na polu koło kamieniołomu rogoźnickiego znaleziono pięściaka – gładzone narzędzie krzemienne z otworem ( siekierkę ? ) prawdopodobnie z neolitu.
Również w okolicy Siemoni natknięto się na cmentarzysko z epoki brązu.
Jednym z najciekawszych znalezisk w naszej okolicy było natrafienie na ślady osady w pobliskich Żychcicach, gdzie wydobyto potężne naczynia zasobowe do przechowywania ziarna z epoki żelaza.
Podobną osadę odkryto również w najbardziej znanej w naszym regionie miejscowości pod tym względem –
w wzmiankowanej już Siemoni.
Niemniej jednak szacuje się że ziemia w Rogoźniku i okolicy kryje jeszcze liczne skarby. ( m. in. tędy wiódł ważny szlak handlowy z Krakowa do Wrocławia – krążą nawet na ten temat legendy np. o znikającej karecie na Górze Buczynie )

źródło: http://www.miasteczkoekologiczne.republ ... olica.html
PostNapisane: Śr, 24 listopada 2010, 06:14
Dziękuję :) Strzał w dziesiątkę :D
PostNapisane: Śr, 24 listopada 2010, 18:38
http://www.esosnowiec.pl/index.php?dane ... id_tyg=546

Tu jeszcze coś takiego znalazłem... :) dobrze, że jest ilustracja...

Tylko coś mi tu nie pasuje... skąd autor wiedział, że ma 20tys lat ? Wyciągnął średnią z "39000-8000 p.n.e" ? xD
PostNapisane: Cz, 2 grudnia 2010, 23:34
Bonsoir!
Kwestia: Kultura łużycka zanika mniej więcej 400 lat p.n.e, a po niej czarna dziura... To co udało mi się znaleźć poniżej.
'Zainteresowanie zagłębiowskimi i podolkuskimi złożami rud metali nieżelaznych mogło mieć miejsce także w okresie lateńskim (400 p.n.e. - początek n.e.). Okres ten charakteryzuje się występowaniem w południowej Polsce kilku skupisk napływowej ludności celtyckiej, która przyniosła na tereny naszego kraju swoją charakterystyczną ceramikę wykonaną na kole garncarskim, wcześniej tutaj nie znanym.(...) Podczas badań wykopaliskowych w Witeradowie (gmina Olkusz przyp. ja :D) na osadzie z późnego okresu wpływów rzymskich odkryto też dwa fragmenty lateńskiej ceramiki grafitowej. Skupiska osadnicze tzw. kultury lateńskiej, później kultury przeworskiej w okolicach Krakowa (...). W początkach późnego okresu wpływów rzymskich (w przybliżeniu od roku 180 do wieku V). Na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej mamy do czynienia z wyraźną intensyfikacją osadnictwa kultury przeworskiej (...).'

'Jedenaście stanowisk archeologicznych [w Dąbrowie Górniczej] łączonych jest z okresem wczesnego średniowiecza, przy czym wszystkie z jego młodszą fazą. Zalicza się do nich przede wszystkim cmentarzysko i osadę w Strzemieszycach Wielkich (przebadane metoda wykopaliskową) oraz osady w Łośniu i Błędowie-Wsi. Ponadto ślady osadnictwa występują w Trzebiesławicach, Ujejscu, Wygiełzowie, Łęce i Rudach. W 2003 roki odkryto ponadto nieznaną dotychczas osadę w Okradzionowie. Niewątpliwie większość z wymienionych stanowisk z okresu wczesnego średniowiecza w jakimś stopniu związana jest z górnictwem i hutnictwem metali kolorowych.'

cytaty z: "Archeologiczne i historyczne ślady hutnictwa i górnictwa na terenie Dąbrowy Górniczej i okolic." pod red. D.Rozmusa

A tu trochę wiadomości z Wikipedii...
Okres przedrzymski (lateński)
Mniej więcej w IV wieku p.n.e. nastąpił stopniowy upadek kultury łużyckiej. Na terytoriach przybałtyckich i w dorzeczach Warty i Wisły zastąpiła ją kultura pomorska plemion wenedyjskich, a na obszarach obecnego Śląska i Małopolski kultura lateńska, zapoczątkowana przez Celtów, przybyłych w IV w p.n.e. z zachodniej Europy.

W zachodniej Małopolsce osadnictwo celtyckie zawierało też w sobie kilka elementów typowych dla kultury przeworskiej – stąd powstało określenie "celto-przeworska grupa kulturowa" obecnie zwana "grupą tyniecką". W tej ostatniej wyróżnia się trzy fazy rozwoju: w pierwszej występowała wyłącznie ceramika typowa dla kultury lateńskiej, w drugiej pojawiają się ręcznie lepione naczynia o formach i technologii charakterystycznych dla wczesnej ceramiki kultury przeworskiej, obok której występuje celtycka ceramika robiona na kole; w trzeciej pojawiła się wysokogatunkowa, cienkościenna ceramika robiona na kole i malowana. Odkryty w Gorzowie koło Oświęcimia skarb dowodzi na kontakty z Bojami, którzy zasiedlali wówczas ziemie czeskie. W Kryspinowie pod Krakowem odkryto złotą monetę o miseczkowatym kształcie (stater muszlowy) – te i kilka innych znalezisk świadczą o istnieniu lokalnego mennictwa w obrębie grupy tynieckiej.

Kultura przeworska rozwijała się od III/II w. p.n.e. do pierwszej połowy V w. n.e. Osady tego kręgu były położone niżej niż osiedla pomorsko-kloszowe. Zajmowała tereny Dolnego Śląska, północno-zachodniej części Górnego Śląska, Wielkopolski, Kujaw, części Mazowsza, Podlasia i Małopolski. Główne źródła wiedzy na temat kultury przeworskiej mają charakter sepulkralny, gdyż zmarłych wyposażono w wiele przedmiotów.

Na terenie Małopolski odnaleziono enklawy osadnicze kultury puchowskiej. Jej charakterystyczną cechą jest występowanie umocnionych osad, otoczonych fortyfikacjami o konstrukcji ziemno-drewniano-kamiennej. W skład tej kultury wchodziło m.in. celtyckie plemię Kotynów.

Okres wędrówek ludów
Gdy upadało Cesarstwo Zachodniorzymskie, ludy zamieszkujące tereny dzisiejszej Polski, Czech, Moraw, Słowacji i Ukrainy, w tym zapewne germańscy Wandalowie, Burgundowie i Goci, zaczęły w końcu IV i na początku V wieku n.e. przemieszczać się na południe i zachód, do Italii, Galii, Hiszpanii, a nawet północnej Afryki. W ich miejsce przywędrowały nowe ludy – Słowianie, zamieszkujący wcześniej dorzecza Dniepru. Nieśli ze sobą niższy stopień cywilizacji i kultury materialnej, lecz były prężniejsze demograficznie.

W połowie pierwszego tysiąclecia n.e. terytorium obecnej Polski było w głównej mierze wyludnione, po opuszczeniu go przez plemiona germańskie, a przed przybyciem Słowian[potrzebne źródło]. W VI w. najprawdopodobniej osadnictwo słowiańskie przesuwa się poza linię górnej Wisły.

W okresie wczesnego Średniowiecza do końca IX organizacja ludów słowiańskich ograniczała się jedynie do wspólnot plemiennych i rodowych. Pojawiły się grody, jako siedziby zwierzchniej władzy, naczelników i książąt plemiennych. Skupiali oni obok siebie drużyny wojów, dla celów obronnych, bądź napastniczych i ściągali daniny od swych podwładnych na budowę umocnień obronnych, zakup broni i utrzymanie grodów z ich dworami. Wśród licznych zorganizowanych we wspólnoty rodowe zachodnich plemion słowiańskich w IX-X w znane są plemiona: Dziadoszan, Ślęzan, Goleszan, Bobrzan, Opolan, Lędzian, Goplan, Mazowszan, Wolinian, Pyrzyczan, Pomorzan, Trzebowian i największe Polan i Wiślan.

Ktoś może uzupełnić te wiadomości ?? Byłbym wdzięczny :) Najbardziej mi zależy od pierwszych Słowian do Wiślan po początki państwa polskiego :D

P.S. Mamy tu może kogoś na forum z Muzeum 'Sztygarka' ?

PostNapisane: So, 4 grudnia 2010, 01:25
Zaglądają na pewno :)
Jeśli jest potrzebny kontakt bezpośredni z kimś ze Sztygarki to napisz do mnie na PW.
Następna strona

Powrót do Wydarzenia i fakty